Jak wyglądała historia Dogecoina (DOGE)?

Dogecoin to projekt, który ma żartobliwy wizerunek kojarzący się z psem znanym z internetowego mema. Jednocześnie jest to projekt, który od dawna zajmuje wysokie miejsca wśród kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej. W szczytowym momencie kapitalizacja tej kryptowaluty wynosiła aż 92 miliardy dolarów. W niniejszym artykule opisujemy niezwykłą historię tego projektu. Między innymi przedstawiamy, jak zmieniał się kurs Dogecoin na przestrzeni lat.

Początki Dogecoina

Dogecoin to projekt, którego założycielami jest dwóch programistów: Billy Markus oraz Jackson Palmer. Z założenia miał to być projekt stworzony dla żartu, którego celem było wyśmianie ryzykownych inwestycji na rynku kryptowalut. Dogecoin został stworzony na bazie protokołu Litecoina. Jako mechanizm konsensusu zastosowano Proof-of-Work.

Kryptowaluta DOGE została uruchomiona 6 grudnia 2013 roku i od samego początku zyskała duży rozgłos. Już w ciągu pierwszych kilku tygodni od uruchomienia stronę dogecoin.com odwiedziło kilkaset tysięcy użytkowników. Co ciekawe już w grudniu 2013 roku kurs DOGE potrafił wzrosnąć o ponad 300% zaledwie w ciągu 3 dni. Jeszcze w tym samym miesiącu (w grudniu) Dogecoin mierzył się z poważnymi problemami z bezpieczeństwem, gdyż w wyniku ataków hakerskich skradziono dużą ilość DOGE. Ta sytuacja spowodowała, że na temat Dogecoina zrobiło się głośno w branżowych mediach. Mimo pewnych problemów popularność rosła lawinowo, przez co już w styczniu 2014 roku wolumen obrotu DOGE był większy od wolumenu obrotu BTC.

Hossa na przełomie 2017 i 2018 roku

W latach 2013-2016 Dogecoin kurs nie przekraczał wartości jednego centa (0,01 USD). Dopiero podczas hossy, która miała miejsce na przełomie 2017 oraz 2018 roku kurs znacznie przekroczył tę barierę. Dokładniej mówiąc w styczniu 2018 roku, wycena osiągnęła swoje maksimum na poziomie 0,017 USD.

Hossa w 2021 roku

Podczas hossy w 2021 roku kurs osiągał spektakularne wzrosty. Na przykład w styczniu kurs poszybował o 800% zaledwie w ciągu 24h. Natomiast w kwietniu potrafił wzrosnąć o kolejne 400% w ciągu kilku dni. W efekcie w ciągu paru miesięcy 2021 roku wycena wzrosła o spektakularne 7000%.

Taki stan rzeczy spowodował, że zainteresowanie Dogecoinem zrobiło się ogromne. Dynamiczny wzrost kursu zwrócił uwagę osób, które poszukiwały altcoinów dających ponadprzeciętne stopy zwrotu. Na fali ogromnej popularności Dogecoina powstało więcej kryptowalut o luźnym memicznym wizerunku.

Rok 2023, przyszłość i podsumowanie

W momencie publikacji tego tekstu (2023 rok) kurs jest o ponad 90% niższy od ATH z maja 2021 roku. Jednak Dogecoin wciąż jest bardzo liczącą się kryptowalutą, gdyż od wielu lat zajmuje miejsca w top 10 pod względem kapitalizacji rynkowej.

Jaka przyszłość czeka Dogecoina? Czy kolejna hossa na rynku kryptowalut sprawi, że o kryptowalucie kojarzonej z uroczym „piesełem” znowu będzie dużo się mówiło? Odpowiedzi na te pytania oczywiście są bardzo trudne do udzielania i jest to nic innego jak czysta spekulacja. Prognozy, jakie można znaleźć w Internecie, są bardzo zróżnicowane. Dogecoin ma silną społeczność, która z sympatią patrzy na rozwój tego projektu. Jednocześnie nie brakuje sceptyków podkreślających, że użyteczność Dogecoina jest znikoma (lub żadna), co sprawia, że jest to wyjątkowo ryzykowne aktywo inwestycyjne.

Przyszłość Dogecoina pozostaje tematem gorących dyskusji w świecie kryptowalut. To, co jest pewne, to że Dogecoin od początku swojego istnienia wywołał wiele emocji i wzbudził duże zainteresowanie. Projekt, początkowo stworzony jako żart, stał się rozpoznawalnym cyfrowym aktywem, którego kapitalizacja rynkowa wynosi miliardy dolarów.

Share

Zobacz inne